Supervisory Board

Rolf Elgeti

Rolf Elgeti

born in Rostock in 1976
(term of mandate: AGM 2023)

Chair of the Supervisory Board
Since 28 November 2014, Rolf Elgeti serves as the Chair of the Supervisory Board. As early as October 2008, he was already active on the TAG Immobilien AG Supervisory Board, and was appointed as CEO of the TAG Immobilien AG Management Board on 1 July 2009. Rolf Elgeti held this position until 31 October 2014. Prior to his activities for TAG, Mr Elgeti was, for many years and among other roles, an analyst and share strategist in Great Britain for ABN Amro and Commerzbank Securities. He possesses extensive capital market knowledge and manages real estate funds in Berlin as an independent broker.

Lothar Lanz
born in Bihlafingen in 1948
(term of mandate: AGM 2023)

Deputy Chair of the Supervisory Board
Lothar Lanz, Diplom Kaufmann (business graduate) and resident of Munich, has been the Deputy Chair of the TAG Immobilien AG Supervisory Board since November 2014. He has been a member of the TAG Supervisory Board since June 2013. From 2009 until April 2014, he worked as a member of the Axel Springer AG Executive Board, and since April 2014 until April 2019, he had been a member of the Supervisory Board of Axel Springer SE, Berlin. Since February 2014 until May 2019, he had been a member of the Supervisory Board of Zalando SE, Berlin. Between 1996 and 2008, Mr Lanz was the Chief Financial Officer of ProSieben Media AG (later ProSiebenSat.1 Media AG).

Professor Dr. rer. pol. Kristin Wellner
born in 1972 in Wurzen, Germany
(Term of office: Annual General Meeting 2023)

Professor Dr. Wellner, a resident of Leipzig, Germany, has been a member of the Supervisory Board of TAG Immobilien AG since May 2018. She works as Professor for Planning and Construction Economics / Real Estate Economics at the Technical University of Berlin.

Dr Philipp K. Wagner
born in Munich in 1975
(term of mandate: AGM 2023)

Dr Wagner, a resident of Berlin, has been a member of the TAG Immobilien AG Supervisory Board since June 2013. Since 2005, he has worked as an attorney, and has been admitted to the bar in both Berlin and New York. He is also a lecturer on real estate law at the Humboldt University in Berlin.

Harald Kintzel
born in Gengenbach in 1957
(term of mandate: August 2025)

Mr Kintzel, a resident of Berlin, was elected in April 2015 and in August 2020 to the TAG Immobilien AG Supervisory Board and serves here as a labour representative. He works at TAG Immobilien AG in Berlin as a corporate lawyer in the legal department. Studied law at the University of Freiburg, and part-time study to become a real estate economist (EBS).

Katja Gehrmann
born in Hamburg in 1972
(term of mandate: August 2025)

In August 2020, Katja Gehrmann, a resident of Hamburg, was elected to the TAG Immobilien AG Supervisory Board as a labour representative. At TAG Immobilien AG, Katja Gehrmann works in receivables management. Trained as a paralegal, active in real estate since 2007.

A list of all the Supervisory Board members' supervisory board mandates or memberships in comparable domestic and non-domestic boards can be found in the Notes section of the Annual Report, under "Other disclosures - Supervisory Board" as well.